Miért okozhat gondot és hogyan kerülhető el az alulbiztosítottság?

  • lakásbiztosítás
  • káresemény
  • alulbiztosítottság

Nem várt káresemény estén a biztosítótól várható a pénzügyi segítség, azonban ez az összeg jóval kevesebb is lehet, ha kiderül, hogy az ingatlan alulbiztosított. Gyakori eset, hogy a biztosítás időtartama alatt alakul ki az alulbiztosítottság, mivel az új vagyontárgyak nem kerülnek be a biztosítási összegbe. Ennek elkerülése érdekében, érdemes néhány évente vagy egy nagyobb felújítás után átnézni a megadott adatokat.

Mit jelent az alulbiztosítottság?

Az alulbiztosítottság akkor következik be, amikor a biztosítási összeg nem fedezi teljes mértékben az ingatlan piaci értékét, vagy a benne található ingóságok értékét. Az úgynevezett biztosítási összeg határozza meg, hogy kár esetén maximum mennyit fizet a biztosító a helyreállításra és pótlásra. Különböző vagyoncsoportba sorolható a lakóingatlan, a melléképületek, a háztartási ingóságok, valamint a különböző értéktárgyak (ékszerek, festmények, készpénz stb.)

Ezeknek az aktuális értéke nem feltétlen a piaci viszonyoktól függ, sokkal inkább az újkori értéküktől.

Egy ingatlan újjáépítési értéke változhat, ha 2004-ben felrakott tetőcserép 2020-ban cserélve lett. Az ingóságokra szintén igaz, hogy ha az elektronikai berendezések magasabb áruájú gépekkel lettek helyettesítve, akkor ezeknek a pótlási értéke is magasabb lesz, mint az előzőeké.

Hogyan állapítható meg a biztosítási összeg?

A biztosítási összeg meghatározása során, figyelembe kell venni az ingatlan típusát és egyéb jellemzőit, illetve a piaci és újjáépítési értéket is. Érdemes mindkét értéket számításba venni, mivel előfordulhat, hogy a piaci érték és az újjáépítési költség eltér.

A CLB lakásbiztosítási kalkulátor segítségével négy féle számolási móddal határozható meg a biztosítási összeg a fenti tényezők alapján: CLB által javasolt, biztosító általi minimum és egyedi biztosítási összeg. A negyedik az újjáépítési érték, ahol biztosítási összeget nem kell előre meghatározni.

CLB által becsült: A kalkuláció során megadott adatok és a biztosító ajánlásai adják a becslés alapját. Ez a módszer jó iránymutató lehet a reális biztosítási összeg meghatározásában. Amennyiben az ügyfél ezt az összeget kevésnek tartja, úgy megadhat egyedi összeget is.

Egyedi összeg: A kalkuláció során kiszámolható az egyedi biztosítási összeg, amit az ügyfél saját maga határoz meg. Itt az ingatlan és ingóságok jelenkori értékét lehet alapul venni.

Biztosító által elfogadott minimum összeg: Minden biztosító rendelkezik egy minimális biztosítási összeggel, ami alatt nem lehet szerződést kötni. A kalkuláció során a biztosítók által megadott összegek láthatóak, amelyek biztosítóként eltérnek. Érdemes odafigyelni, hogy biztosítási díjak kedvezőbbek lehetnek, azonban alulbiztosítottság esetén egy káresemény alkalmával a biztosító nem fizeti ki a teljes összegét.

Újjáépítési érték: Ebben az esetben a biztosítási összeget nem kell előre meghatároznia, valamint minimalizálható az alulbiztosítottság esélye. A biztosító vállalja, hogy a kár bekövetkezésekor az aktuális újjáépítési és pótlási költségeket téríti meg, még akkor is, ha az ingatlan teljesen megsemmisül.

2025 március 13.

Legfrissebbek

2025 április 29.
lakásbiztosítás, extrém időjárás, vihar

Egyre gyakoribbak a heves viharok és jégesők, amelyek komoly károkat okozhatnak az ingatlanokban. Megfelelő lakásbiztosítással elkerülhetők a váratlan kiadások – mutatjuk, mire érdemes figyelni.

2025 március 06.
lakásbiztosítás, márciusi kampány

A márciusi lakásbiztosítási kampány során extra kedvezményekkel készülnek a biztosítók, amikre érdemes odafigyelni.

2025 január 30.
lakásbiztosítás, tűz, kárrendezés

Elektromos tüzek, figyelmetlenül hagyott gyertyák vagy a szomszédból átterjedő lángok – sokféle veszélyforrás lehet, de nem minden esetben ugyanazok a szabályok érvényesek.