Lakásbiztosítás váltás: ezeket érdemes tudni róla

  • lakásbiztosítás
  • évforduló
  • biztosítóváltás

A lakásbiztosítást sokan csak megkötik és hosszú ideig rá sem néznek, holott 1-2 évente egyszer érdemes rászánni pár percet és felülvizsgálni a szerződést. Van, hogy a költözéskor megkötött biztosítási feltételek már nem állnak fent, mert például nagymértékű felújításon esett át az ingatlan vagy drága elektronikai eszközökkel bővült, esetleg változtak az igények és kiegészítő biztosításra is szükség lehet.

Ha például egy családi ház udvarára garázs is épült, de a meglévő lakásbiztosításban nem szerepel melléképület, akkor kár esetén erre nem fog kiterjedni a biztosító fedezete. Egy másik példa, amikor új konyhabútor kerül beépítésre, melynek pótlási értéke magasabb lesz, mint a régi bútoré.

Ilyenkor lehet, hogy elég aktualizálni a meglévő szerződést, azonban érdemes összehasonlítani a biztosítók ajánlatait is, mert elképzelhető, hogy az új feltételekkel anyagilag kedvezőbb csomag is van a piacon. A biztosítók termékei évről-évre változnak, a szolgáltatások elavulhatnak és egy régen kedvezőnek tűnő ajánlat ma már nem biztos, hogy optimális.

Hogyan lehet lakásbiztosítást váltani?

Akárcsak a kötelező biztosításnál, itt is van évforduló, ami előtt lehetőség van biztosítást váltani: az évfordulót megelőző 30 nappal írásban lehet felmondani a jelenlegi szerződést. Amennyiben a felmondás a 30. nap után érkezik csak be a biztosítóhoz, úgy az automatikusan meghosszabbodik és az aktuális évfordulókor nem lehet megszüntetni a szerződést.

Minősített fogyasztóbarát lakásbiztosítás - MFO

Az MFO lakásbiztosítások az évfordulóra történő felmondáson túl 30 napos felmondási határidővel bármely negyedév végére is felmondhatók, kivéve a kockázatviselés kezdetét követő három negyedévben. Továbbá még az évforduló előtt lehetőség van a meglévő lakásbiztosítást MFO-ra váltani, amennyiben ugyanannál a biztosítónál van mindkét termék.

Az ingatlan eladásakor mi lesz a lakásbiztosítás sorsa?

Az ingatlan eladás időpontja nem feltétlen esik egybe az évforduló időszakával, így ebben az esetben érdekmúlás indoklással meg lehet szüntetni a biztosítást. Az érdekmúlás után a fennmaradó időszakra az előre befizetett biztosítási díj visszajár.

Lehetséges-e a hitelfelvétellel együtt kötött lakásbiztosítás váltása?

A pénzintézetek a lakáshitel mellé gyakran feltételként szabják meg a lakásbiztosítás kötését. Amennyiben az új biztosítás konstrukciói megfelelnek a bank által szabottaknak, úgy az esetek többségében lehetséges a váltás.

Milyen speciális esetekben mondható fel a lakásbiztosítás évforduló előtt?

Az eladás mellett két ok szokott még felmerülni, amikor érdekmúlásra hivatkozva felmondható a lakásbiztosítás:

  • haláleset: a szerződő halála esetén a hagyatéki tárgyalást követően, szintén írásban fel lehet mondani a lakásbiztosítást. Az ügyintézéshez szükség lesz a halotti anyakönyvi kivonat és a hagyatéki végzés másolatára is.
  • megsemmisülés: amennyiben az ingatlan tűz vagy természeti katasztrófa esetén teljesen megsemmisül, úgy azt a kár felfedezésétől fogva 2 napon belül jelezni kell a biztosító felé. Továbbá a kárügyintézést követően írásban kell kérvényezni a biztosítónál a szerződés megszüntetését.

Indokolt esetben közös megegyezéssel is megszüntethető a szerződés, azonban ez nagyban függ az adott biztosítótól. Általában akkor merül fel ilyen helyzet, amikor a biztosító egy lényeges körülményről csak később értesül és ez nagyfokú biztosítási kockázat növekedést jelent, amit szerződésmódosítással lehetne kiküszöbölni. Ha ezt a módosítást az ügyfél nem fogadja el, akkor közös megegyezéssel megszüntethetik a szerződést.

Az MFO termékeknél a szerződés létrejöttéről szóló tájékoztató kézhezvétele utáni 14 napon belül indoklás nélkül is felmondható a szerződés.

Fontos a megfelelő lakásbiztosítás

A lakásbiztosítás számos helyzetben nagy segítséget tud nyújtani és akár milliós költségektől is megkímélheti a családi kasszát. A biztosítások többsége fedezi az olyan gyakoribb káreseményeket, mint a jégverés, viharkár, tűz vagy lopás, de a kiegészítők segítségével testreszabhatók az igények.
A megkötött szerződést időnként érdemes felülvizsgálni és amennyiben szükséges aktualizálni a benne foglaltakat, különös tekintettel a biztosítási összegre. Az alulbiztosítottságról részletesebben itt >> írtunk.

Lakásbiztosítás kalkulátorunkban egyszerűen kiszámolhatja a biztosítók ajánlatait, az összehasonlító oldalon ellenőrizheti, milyen kiegészítő fedezeteket nyújtanak az egyes csomagok, pár kattintással pedig egyszerűen hozzá is adhatja őket a kiválasztott biztosításhoz.

 

2021 október 20.

Legfrissebbek

2024 február 22.
lakásbiztosítás, márciusi kampány, otthon, otthonbiztosítás

Ha a sok információ között elveszve kicsit bizonytalannak érzi magát, hogy hogyan is álljon neki, akkor sincs semmi gond, érkezünk a segítséggel: lépésről lépésre összefoglaltuk a teendőket, hogy valóban ki tudja használni a márciusi lakásbiztosítási kampány előnyeit.

2023 december 07.
lakásbiztosítás, lakás, ház, otthon

Ingatlanok esetében olykor sok szereplős a képlet: lehet több tulajdonos, bérlő, haszonélvező… Kinek kell ilyenkor megkötnie a lakásbiztosítást? És ki fogja megkapni a kártérítést kár esetén? Ebben a cikkünkben ezeken a kérdéseken megyünk végig.

2023 november 28.
lakásbiztosítás, balesetbiztosítás

Sokan talán nem is tudnak róla, hogy egyéb biztosításaik is tartalmazhatnak balesetbiztosítási fedezetet. Pedig számos lakásbiztosítási csomag is tartalmaz balesetbiztosítási elemeket.