Csőtörés a társasházban: mit fedez a társasházi, és mit a lakásbiztosítás?

  • lakásbiztosítás
  • társasház
  • társasház biztosítás
  • felelősségbiztosítás
  • ingóságbiztosítás
  • ingóság
  • csőtörés

Társasházban élőknek elsőre bonyolultnak tűnhet a sokféle biztosítás a ház egyes részeire. Szerencsés esetben van a háznak biztosítása, azonban sokan nem értik, mi szükség van emellett külön lakásbiztosításra is. Vagy ha azt már megkötöttük, miért fontos, hogy a társasházit is fizesse a lakóközösség? Ebben az írásunkban tisztázzuk, mi a különbség a két biztosítás között, és hogyan tudják kiegészíteni egymást.

Mit fedez a társasház biztosítás?

A társasház biztosítása alapvetően a ház közös tulajdonát védi. Ennek elemei a közös használatú épületrészek, például a falak, a tető, a vezetékhálózat, a pince és a lépcsőház; de a teljes épületre is köthető biztosítás, ami a közös tulajdonú ingatlanrészeken kívül a lakásokra is kiterjed.

A társasház biztosítás fedezi az olyan, egész házat vagy több lakást érintő káreseményeket, mint a viharkár, tűz, csőtörés, rövidzárlat, amiket biztosítás hiányában a lakóknak önerőből kellene megtéríteniük. Gondoljunk csak bele, mekkora összegeket érhet el például egy tűzesetből adódó kár a társasházban – könnyen belátható, milyen megkönnyebbülés, ha ezt egy társasházi biztosítás fedezi.

Ebbe a biztosításba olyan kiegészítéseket is bele lehet foglalni, mint a felelősségbiztosítás, amely a lakók által egymásnak okozott kárt is megtéríti, a betöréses lopásból vagy vandalizmusból eredő kár és a liftet vagy kaputelefont ért sérülés; de még a közös garázsban álló autóban esett tűz- és elemi kárt is fedezheti. Emellett a társasház biztosításba bevehető kiegészítésként az ingóságbiztosítás is. Tehát nem feltétlenül csak a közös tulajdonra terjedhet ki, hanem egyéni tulajdonra is.

De akkor miért van szükség a lakásbiztosításra?

A társasház biztosítása révén tehát a közös tulajdonú és használatú épületrészek fedezve vannak, és szerződéstől függően a lakások is. Általában azonban nem terjednek ki a lakások ingóságaira: így például hiába fedezi a biztosítás a vihar miatt megrongálódó épületfalak javítását, ha a lakás berendezése is sérült, azt csak egy ingóságbiztosítás állja. Az is előfordulhat, hogy rendelkezik ugyan ingóságbiztosítási kiegészítéssel a ház, de az nem fedezi teljes mértékben a lakás berendezésének értékét: a leginkább ajánlott megoldás tehát a saját ingóságbiztosítás kötése.

Emellett egy lakásbiztosítással további hasznos kiegészítések köthetőek, mint a 24 órás lakásszerviz assistance: ezzel a szolgáltatással olyan tipikus vészhelyzetek esetén keres azonnal megfelelő szakembert a biztosító, mint a csőtörés, dugulás, vagy zárba beletört kulcs. Assistance kiegészítést a társasház is köthet, azonban ha a ház biztosítása nem tartalmaz ilyet, érdemes lakóként megfontolni.

csőtörés

A rettegett csőtörés: kinek kell fizetnie?

A társasházak egyik leggyakoribb balesete a csőtörés, amellyel nem csak a szóban forgó lakásban élő, hanem sokszor annak alsó szomszédja is szembesülni kényszerül. Ilyen esetben nincsenek mindig tisztában a felek azzal, hogy melyik biztosítónál kell bejelenteni a kárt.

Ma már szinte minden társasház biztosítás rendelkezik felelősségbiztosítás kiegészítéssel – ebben az esetben a társasház biztosítója fedezi az egymásnak okozott kárt, így a szomszéd eláztatását is. Ha a csőtörés nem egy lakáshoz tartozó vezeték, hanem az épület vezetékeinek sérüléséből adódik, természetesen azt is a társasház biztosítása fedezi.

Társasházi felelősségbiztosítás híján a lakók egyéni felelősségbiztosítása állja a szomszédnak okozott kárt.

Teendők társasházi lakóként

Hogy összefoglaljuk a tanulságokat, szedjük össze, mire kell figyelnie a társasházban élőknek:

  • A közös képviselőt felkeresve érdemes utánajárni, van-e a háznak biztosítása, és ha igen, pontosan mit fedez. Milyen tulajdonú ingatlanrészekre, milyen káreseményekre terjed ki?
  • Amit nem fedez a társasházi biztosítás, arra kiegészítésként ajánlott a lakásbiztosítás kötése, de sokszor elegendő lehet az ingóságbiztosítás is. Fontos tudni, hogy hiába fedezi ugyanazt a kárt több biztosítás is, csak az egyikre igényelhető a kárrendezés!

A CLB lakásbiztosítás kalkulátorában könnyedén összehasonlíthatja a biztosítók ajánlatait és megkötheti az Önnek megfelelő ingatlan- vagy ingóságbiztosítást.

 
Nem szabad elfelejteni, hogy nem csak a saját tulajdonú lakásban történhet kár! Albérlőként is fontos ugyanezeket a lépéseket végiggondolni. Ide kattintva olvashat arról, mire érdemes ilyen esetben figyelni.

2020 november 20.

Legfrissebbek

2025 március 13.
lakásbiztosítás, káresemény, alulbiztosítottság

Az alulbiztosítottság több féle módon is bekövetkezhet, ezért érdemes évente újravizsgálni a lakásbiztosításokat.

 

 

2025 március 06.
lakásbiztosítás, márciusi kampány

A márciusi lakásbiztosítási kampány során extra kedvezményekkel készülnek a biztosítók, amikre érdemes odafigyelni.

2025 január 30.
lakásbiztosítás, tűz, kárrendezés

Elektromos tüzek, figyelmetlenül hagyott gyertyák vagy a szomszédból átterjedő lángok – sokféle veszélyforrás lehet, de nem minden esetben ugyanazok a szabályok érvényesek.